Perdeleriniz Güneşi Görünce Işıl Işıl Parlasın
Perde temizliğinde eğitimli personelimiz tarafından ücretsiz servisimiz ile ev ya da ofisinize gelerek perdelerinizi yerinden söker, makbuz karşılığında perdeleriniz teslim alınır.
Perde yıkama ve ütüleme işlemlerinden geçtikten yırtık, sökük,veya çalışmayan aksamları giderildikten sonra teslim edilmektedir.
Maksimum 3 gün içinde perdelerinizin profesyonel anlamda temizliği yapılarak yine ücretsiz servisimiz ile ev ya da ofisinize gelinerek montajı yapılır.
Maksimum 3 gün içinde perdelerinizin profesyonel anlamda temizliği yapılarak yine ücretsiz servisimiz ile ev ya da ofisinize gelinerek montajı yapılır.

Perdelerinizi Temizliğe Kurban Etmeyin!

perde temizliğiÇoğu zaman yanlış temizlemenin kurbanı olur; zevkle, özenle, para ve zaman harcayarak alınan güzelim perdeler… Oysa biraz dikkat ve özen, güzelliklerini muhafaza etmek için yeterli.

Evlerimizin süsüdür renk renk, desen desen, döküm döküm perdeler. Dekora uygun seçilmiş şık perdeler, mekanın güzelliğine güzellik katar. Hele de temiz ve ütülülerse… Esasında perde konusunda karşılaşılan en önemli problemlerden biri perdenin bakımı ve güzelliğinin muhafazasıdır. İs ve duman yüzünden kısa sürede kirlenen perdeler, salonunuzun havasını kaçırır. Yanlış bir müdahale sonucu, bir bakarsınız ki kaş yaparken göz çıkarmışsınız.

İlk adıma dikkat!

Çeşit çeşit kumaş cinsi bulunmasına karşın, bunların bakımları konusunda bilgilendirici fazla kaynak bulunmuyor. Her şeyden önce, kumaş alırken kumaş topunun üzerinde bulunan damgaları dikkatle okumak gerekiyor. Böylece kumaşın yıkanma şekli (makinede, elde veya kuru temizleme yoluyla), hangi sıcaklıkta yıkanması, hangi ısıda ütülenmesi gerektiği konusunda bilgilenilmiş olur. Piyasada bulunan sentetik ve doğal iplikten dokunmuş olan kumaşların bakımı zordur. Bu tip kumaşların bakımları hakkında yararlanabileceğiniz en güvenilir kaynak, o kumaşı satın aldığınız mağazadır.

Bakımı en kolay olanlar; sentetik tül perdeler

Sentetik kumaştan yapılma tül perdeler, bakımı en kolay türdür. Bunları, 30 ya da 40 derecelik suda kendiniz yıkayabilirsiniz. Pamuklu perdelerin aksine, kolayca kir tutan bu tip perdeler hemen kirini akıtır. 1 yıl içinde, en az 4 kez yıkanmaları gerekir.

Elde Yıkama

Bu konuda önemli olan, yıkanan perdenin, leğenin sadece dörtte birini doldurması, yani suyun içinde gevşek bir biçimde durmasıdır. Bu tip perdelerinizi banyo küvetinde daha kolay yıkayabilirsiniz. Hatta, eski bir yöntem olan ayaklarla çiğneme usulünü seçerseniz, sırt ağrısından da kurtulmuş olursunuz.

Önemli ayrıntılar

Perdelerinizi yıkamadan önce, paslanabilecek olan halkalarını çıkartın. Yıkama sonrası ise, ütülemeden nemli nemli takabilirsiniz.

Yeni aldığınız herhangi bir tür perde, eğer makinede yıkanabiliyorsa, hangi ısının ve hangi programın seçilmesi gerektiğini ve yıkama sonrası ütü gerektirip gerektirmediğini mutlaka öğrenin.

Pamuklu perdeler

Doğal elyaftan yapılma pamuklu kumaş perdeler, sentetik perdeler kadar çabuk kirlenmez. Bu tip perdelerin en büyük dezavantajı, kumaşın çekme olasılığıdır. Kumaşın çekme olasılığı satın alınırken öğrenilirse, perdenin kıvırma boyu biraz daha uzun tutularak bu sorun önlenebilir. Yıkamadan önce bu pay açılır ve yıkama sonrası camın boyutuna göre yeniden kıvrılır.

Pano motifli perdelerin çekmesi ise, perdeler henüz nemliyken iki kişinin karşılıklı kumaşı çekmesiyle az da olsa önlenebilir. Beyaz, pamuklu perdeler kir oranına göre, sıcak, sodalı suda beyazlatılabilir. Ağır kadife, saten ya da ipek perdeler için kuru temizlemeyi seçmek daha uygundur.

Püf noktası

Sararmış perdelerinizi yeniden beyazlaştırmak için sabunlu, sodalı suya bir avuç da tuz atın.

Yıkama sırasında, perdenin üzerinde kalan korniş askılarını küçük bezlerle sarın. Böylelikle yıkama esnasında iz bırakmalarını, kopup kaybolmalarını, makine ile yıkıyorsanız, makinenin içine kaçarak onu bozmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca, yıkama sonrasında onları yeniden dikmekten kurtulmuş olursunuz.

Sentetik perdelerin kırışıklıklarını ise ancak pres ütüyle açabilirsiniz.